آموزش مشاهده وضعیت دامنه ها در ایرنیک

به اشتراک گذارید

نحوه مشاهده وضعیت دامنه در ایرنیک :

برای مشاهده ی وضعیت دامنه ابتدا می بایست وارد کنترل پنل دامنه ی خود در ایرنیک شوید. بدین منظور مطابق مراحل ذیل اقدام نمایید:

 1. به سایت ایرنیک به نشانی nic.ir مراجعه نمایید.
 2. از منوی « مشخصه های شناسه» ، زیر منوی « ورود» را انتخاب نمایید.

 1. در این مرحله به صفحه ورود به سامانه منتقل خواهید شد. می بایست اطلاعات ذیل را وارد نمایید:
 • شناسه یا پست الکترونیک
 • گذرواژه
 • کد کپچا

در نهایت پس از تکمیل موارد فوق بر روی دکمه ی «ورود» کلیک نمایید .

 1. در این مرحله وارد پنل ایرنیک خود خواهید شد. همانطور که قابل مشاهده می باشد منوهای بسیاری در این قسمت موجود است که ما فقط به منوی دامنه ها در این آموزش نیاز داریم. در صورت تمایل به آشنایی با تمامی بخش های پنل کاربری ایرنیک و منوهای آن می توانید از آموزش معرفی تمام قسمت های پنل کاربری ایرنیک استفاده نمایید .

از منوی « دامنه ها » زیر منوی « دامنه های من » را انتخاب نمایید.

 1. در صفحه ی مربوط به دامنه ها می توانید لیستی از دامنه های ثبت شده ی خود را مشاهده نمایید. بر روی نام دامنه ی مورد نظر خود کلیک نمایید تا به صفحه ی مربوط به تنظیمات آن دامنه منتقل شوید.

در این صفحه می توانید بخش های مختلف و تنظیمات قابل انجام بر روی این دامنه را مشاهده نمایید. ما در این آموزش فقط به قسمت وضعیت و تاریخ های دامنه نیاز داریم ولی برای اطلاعات بیشتر در مورد مابقی قسمت ها می توانید آموزش نحوه ورود به کنترل پنل دامنه ها در ایرنیک را مطالعه نمایید.

 1. در قسمت « وضعیت و تاریخ ها » موارد ذیل قابل مشاهده و بررسی می باشند:

 • وضعیت ثبت : در این بخش می توانید وضعیت دامنه ی خود را پیگیری نمایید. وضعیت دامنه می تواند رزرو شده، ثبت شده، منقضی یا قفل شده باشد.

در زمان قبل از تایید دامنه توسط ایرنیک دامنه در حالت رزرو شده می باشد.

پس از تایید و فعال سازی وضعیت دامنه در حالت ثبت شده می باشد.

اگر تاریخ انقضای دامنه ی شما به اتمام رسیده باشد و هنوز از مدت تعیین شده جهت تمدید دامنه نگذشته باشد در حالت منقضی خواهد بود .

در مواقعی که از مدت زمان انقضاء دامنه بیش از 1 ماه گذشته باشد دامنه در حالت قفل شده قرار می گیرد. در این حالت می بایست برای تمدید و فعال سازی دامنه 2 برابر هزینه ی ثبت یک دامنه را پرداخت نمایید تا دامنه قفل گشایی و تمدید گردد.

در نهایت اگر دامنه ای در زمان قفل شده تمدید نگردد، حذف و از مالکیت شخص ثبت کننده خارج شده و آزاد می گردد. در این حالت دامنه برای ثبت مجدد توسط عموم آزاد می باشد.

 • زمان ثبت : در این قسمت می توانید زمان ثبت دامنه را مشاهده نمایید.
 • زمان آخرین تغییر : در این قسمت اگر تغییراتی در وضعیت دامنه ایجاد شده باشد ، برای مثال تمدید یا تغییر dns ، این زمان قابل مشاهده می باشد و پس از هر تغییر نیز بروزرسانی خواهد شد.
 • زمان انقضاء : در این قسمت تاریخ منتقش شدن دامنه قابل مشاهده می باشد. در صورتیکه در این تاریخ دامنه تمدید نگردد وضعیت آن منقضی و از دسترس خارج خواهد شد.

قبل از فرارسیدن این تاریخ بهتر است نسبت به تمدید دامنه اقدام نمایید.

 • تمدید این دامنه : با انتخاب این دکمه می توانید فرایند تمدید دامنه را انجام دهید.

 

مطالب مشابه

whmcs

آموزش نحوه ی آپدیت WHMCS

این آموزش بدین منظور آماده شده است تا با اطمینان خاطر سیستم مدیریت هاستینگ خود را بروز رسانی نمایید. ما همیشه توصیه می کنیم سیستم