نحوه ریدایرکت یک آدرس به آدرس دیگر در هاست سی پنل

به اشتراک گذارید

ریدایرکت چیست ؟ و redirect آدرس های سایت چه کاربردی دارد ؟

تصور کنید که مدیر یه وب سایت فعال هستین و خیلی ها روزانه وارد سایتتون میشن و از مطالب وب سایت شما استفاده میکنن و حالا تصمیم گرفتین که آدرس دامنه وب سایتتون رو عوض کنین و کل محتوای سایتتون رو به یه دامنه دیگه منتقل کنین، یا این که اصن فکر کنین که بعد یه مدتی از فعالیت وب سایتتون تصمیم گرفتین که آدرس بعضی از صفحات سایتتون رو عوض کنین و بهشون یه نظمو ترتیبی بدین، حالا مشکل اینجاست که خیلی از کاربرای اینترنت ممکنه آدرس قدیمی یه صفحه از سایت شما رو یاداشت کرده باشن، تا یه زمانی واردش بشن و ازش استفاده کنن، و وقتی شما آدرس اون صفحه رو عوض کرده باشین کاربران وقتی میخوان وارد اون صفحه بشن با خطای 404 مواجه میشن، و از اون مهم تر گوگل و سایر موتور های جستجو همه روزه بازدیدکننده ها رو به آدرس قدیمی صفحات سایت شما ارجاع میدن و شما باید بتونین یه جوری به موتور های جستجو و بازدیدکننده ها بفهمونین که آدرس جدید اون صفحه که به دنبالش هستن عوض شده و آدرس جدیدش رو بهشون بگین، توسط قابلیت redirect تو هاست سی پنل قادر هستین، یه سری ارجاع دهنده های اتوماتیک تنظیم کنین تا به محض این که کاربر یا موتور های جستجو وارد آدرس url قدیمی اون صفحه از سایتتون شد به صورت خودکار به آدرس جدید اون صفحه هدایت بشه، ریدایرکت یا هدایت آدرس های قدیمی سایت به آدرس جدیدشون، باعث میشه که شما بخش عظیمی از ترافیک وب سایتتون رو از دست ندین.

راستی یه نکته مهم رو قبل از شروع کار بهتون باید بگیم و اون اینه که شما توسط قابلیت ریدایرکت داخل هاست وب سایتتون فقط قادر هستین دامنه اصلی وب سایتتون، پارک دامین های وب سایتتون و یا ادان دامین های وب سایتتون رو به یه آدرس دیگه هدایت کنین، چون خیلی ها تصور می کنن که میشه آدرس دامنه ای رو که به هاست وب سایتشون هنوز وصل نکردن، اما خودشون مالکش هستن رو به یه آدرس دیگه هدایت کنن، پس قبل از ریدایرکت دامنه باید مطمئن باشین که dns های اون دامنه، کاملا روی هاست شما ست باشه و اون دامنه، یا دامنه اصلی سایت شما باشه و یا این که بر روی هاستتون ادان دامین یا پارک دامین شده باشه، پس در ادامه این آموزش کاربردی با ما همراه باشید.

آموزش ریدایرکت دامنه و آدرس های سایت در cpanel

جهت ریدایرکت آدرس ها در ابتدا از طریق آموزش نحوه ورود به سی پنل وارد هاست سی پنل وب سایتمون میشیم، سپس از قسمت domains بر روی آیکون redirects از اینجا کلیک می کنیم. تا وارد این صفحه بشیم، داخل این صفحه از قسمت Add Redirect قادر هستیم هدایت کننده های جدیدی برای آدرس های وب سایتمون استفاده کنیم.

قسمت اولی که باید تنظیمش کنیم گزینه Type یا نوع ریدایرکت هستش که در حال حاضر سی پنل دونوع ریدایرکت رو به ما پیشنهاد میده که الان کاربرد هردوتاشون رو براتون توضیح میدیم:

  1. ریدایرکت 301، که اگه این گزینه رو انتخاب کنیم و توسط این گزینه یکی از آدرس های وب سایتمون رو به آدرس دیگه هدایت یا ریدایرکت کنیم، این نوع هدایتگر به گوگل و سایر موتور های جستجو دستور میده که امتیاز و اعتباری که اون صفحه تو موتور های جستجو به مرور زمان کسب کرده رو به صورت کامل به آدرس جدیدی که داریم بهش ریدایرکت میکنیم، برای همیشه منتقل کنه و یه جورایی به موتور های جستجو میفهمونه که آدرس اون صفحه برای همیشه عوض شده.
  2. ریدایرکت 302، که اگه این گزینه رو انتخاب کنیم و توسط این گزینه یکی از صفحات سایتمون رو به یه آدرس دیگه ریدایرکت یا هدایت کنیم، این نوع هدایتگر به گوگل و سایر موتور های جستجو میگه که این یه هدایتگر کوتاه مدت هستش و به موتور های جستجو دستور میده که امتیاز کسب شده توسط اون صفحه داخل جستجو گر ها به آدرس جدیدش منتقل نشه و فقط نقش یه هدایت کننده موقتی رو داره.

آموزش هدایت و انتقال یک آدرس url به آدرس url دیگر

ما ریدایرکت 301 رو انتخاب می کنیم و حالا تو این قسمت هم میتونیم نام دامنه ای از هاستمون که میخوایم یکی از آدرس هاشو به یه آدرس دیگه هدایت کنیم رو انتخاب کنیم، ما از اینجا hostnotv.ir یعنی نام دامنه اصلی متصل به هاست وب سایتمون رو انتخاب می کنیم، و تو این فیلد بعد از / باید آدرس مورد نظرمون از دامنه hostnotv.ir که میخوایم هدایتش کنیم به یه آدرس دیگه رو وارد کنیم، پس برای انجام این کار یه تب داخل مروگر باز می کنیم و آدرس سایتمون رو تایپ می کنیم، hostnotv.ir و اینتر می کنیم و 5 ثانیه صبر می کنیم تا سایت به صورت کامل لود بشه، همونطوری که میبینین یه سایت جوملایی هستش، از اینجا به صورت دلخواه روی login کلیک می کنیم تا وارد این صفحه بشیم، حالا به فرض مثال میخوایم این آدرس از سایتمون رو به یه آدرس دیگه هدایت کنیم، پس از بعد / آدرس دامنه، دقیقا تمام این مقدار رو کپی میکنیم و برمیگردیم به صفحه ریدایرکت داخل هاست سی پنل، و آدرسی که کپی کرده بودیم رو تو اینجا وارد می کنیم.

حالا از قسمت Redirects to تو این فیلد باید آدرس جدید این صفحه که میخوایم کاربر بهش هدایت بشه رو وارد می کنیم، هیچ فرقی نداره هم میتونیم آدرس یه صفحه دیگه از همون دامنه hostnotv.ir رو وارد کنیم و هم می تونیم کلا آدرس یه سایت دیگه رو وارد کنیم تا این مسیر از سایتمون رو به یه دامنه دیگه هدایت کنیم، پس ما تایپ می کنیم https://hostno.net/ و حتما توجه می کنیم که آخر این آدرس یه اسلش (/) قرار بدیم و پرتوکل http و https سایت رو هم وارد کنیم.

حالا از قسمت www. Redirection سه تا گزینه وجود داره که به ترتیب براتون توضیح میدیم:

  1. گزینه Only redirect with www. به این معناست که اگه یکی آدرس سایت ما رو فقط با www داخل مرورگر وارد کرد، به این آدرس جدید که هدایتگر داریم براش تنظیم میکنیم منتقل بشه.
  2. گزینه Redirect with or without www. به این معناست که اگه یکی آدرس اون صفحه از سایت مارو چه با و چه بی www. وارد کرد به آدرس جدیدش که داریم تنظیم می کنیم، هدایت بشه.
  3. گزینه Do Not Redirect www. به این معناست که اگه یکی آدرس اون صفحه از سایت مارو با وارد کرد به آدرس جدیدش که براش ریدایرکت داریم تنظیم میکنیم، هدایت نشه.

و ما هم مطابق تصویر گزینه دوم رو انتخاب می کنیم تا هرکس چه با www. و چه بی www. میخواد وارد اون صفحه از وب سایت ما بشه به آدرس جدیدش هدایت بشه.

Wild Card Redirect در هاست به چه معناست ؟

البته این گزینه بیشتر زمانی کاربرد داره که شما میخواین روت یا شاخه اصلی دامنه وب سایتتون رو به همراه تمام آدرس های وب سایتتون به یه دامنه دیگه ریدایرکت کنین، مثلا این گزینه زمانی کاربرد داره که بخواین آدرس hostnotv.ir که شاخه اصلی دامنه هستش رو ریدایرکت کنین به آدرس جدیدش، نه مثلا صفحه hostnotv.ir/login رو به آدرس یه صفحه دیگه، کاربرد این گزینه اینه که اگه شما بخواین دامنه hostnotv.ir رو مثلا به آدرس hostno.net هدایت کنید و این گزینه رو تیک دار کنین، از اون به بعد اگه کسی آدرس hostnotv.ir/about-us رو هم تو مرورگر وارد کرد به صورت خودکار به آدرس hostno.net/about-us هدایت میشه و اگه یه زمانی کلا تصمیم داشتین آدرس دامنه وب سایتتون رو عوض کنین، این گزینه به شما کمک میکنه تا نیاز نباشه یکی یکی آدرس های سایتتون رو به آدرس جدیدش هدایت کنین، فقط زمانی این گزینه رو فعال کنین که تمام مسیر های سایت فعلیتون بر روی دامنه جدیدتون هم وجود داشته باشه.

خیلی خب برمیگردیم به صفحه redirect ها داخل هاست سی پنل، ما چون فقط میخوایم یه آدرس رو هدایت کنیم پس گزینه Wild Card Redirect رو تیک دار نمی کنیم و حالا برای نهایی سازی ریدایرکت بر روی دکمه آبی رنگ add از اینجا کلیک می کنیم. تا این پیغام سبزرنگ رو مشاهده کنیم و فقط مشاهده این پیغام به این معناست که عملیات ریدایرکت به خوبی انجام شده. و حالا داخل مرورگر میریم به اون تبی که آدرسش رو ریدایرکت کردیم تا ببینیم هدایتگر آدرس به خوبی کار میکنه یا خیر، پس داخل همون آدرس اینتر میزنیم و 5 ثانیه منتظر میمونیم، بله و همونطوری که میبنین به صورت خودکار به آدرس جدید اون صفحه هدایت شدیم.

تغییر ریدایرکت ها در هاست سی پنل

برمیگردیم به هاست سی پنل و تو اینجا بر روی دکمه go back کلیک می کنیم تا برگردیم به صفحه ریدایرکت های سی پنل، و میایم پایین تا برسیم به قسمت Current Redirects، تو اینجا میتونیم تمام ریدایرکت هایی که توسط این هاست انجامشون دادیم رو مشاهده کنیم و نکته مهم اینجاست که امکان ادیت یا ویرایش هدایت های انجام شده وجود نداره و اگه خواستیم این آدرس از سایتمون رو به یه آدرس دیگه هدایت کنیم باید از مقابل این ریدایرکت بر روی گزینه delete کلیک کنیم. و تو این صفحه بر روی دکمه آبی رنگ remove redirect کلیک کنیم تا مطابق تصویر این پیغام رو مشاهده کنیم، که نشون میده ریدایرکت به خوبی حذف و حالا برای ریدایرکت کردن اون آدرس از سایتمون به یه آدرس url دیگه باید یه هدایتگر جدید از ابتدا ایجاد کنیم.

مشکل عدم ریدایرکت redirect آدرس ها در وردپرس

حالا میخوایم یه نکته بسیار مهمی رو درمورد ریدایرکت کردن آدرس های سایت داخل هاست با شما درمیون بزاریم و اون اینه که، اگه شما از سیستم مدیریت محتوا هایی مثل وردپرس یا دروپال استفاده میکنین ممکنه نتونین توسط این قابلیت هاست سی پنل، یکسری از آدرس های داخل وب سایتتون رو مثل hostnotv.ir/login رو به آدرس های جدید مورد نظرتون هدایت کنین، چون سیستم مدیریت محتوا هایی مثل وردپرس به محض این که شما ریدایرکت داخل سی پنل ایجاد می کنین، یکسری دستور هدایت در انتهای فایل .htaccess وب سایتتون اضافه میکنن که باعث میشه ریدایرکت صفحات داخلی به خوبی انجام نشه، اما میشه که توسط این قابلیت سی پنل آدرس اصلی دامنه سایت وردپرسی یعنی hostnotv.ir رو به آدرس جدیدش هدایت کرد اما آدرس های داخلی رو خیر، بنابراین اگه تصمیم گرفتین که یه سری از آدرس های سایت وردپرسی خودتون رو به آدرس های جدیدشون هدایت کنین سعی کنین افزونه ها و پلاگین هایی مثل Quick Redirects رو داخل مدیریت سایت وردپرسیتون نصب کنین و توسط اونا ریدایرکت آدرس های وب سایتتون رو به آدرس جدیدش انجام بدین.

مطالب مشابه

whmcs

آموزش نحوه ی آپدیت WHMCS

این آموزش بدین منظور آماده شده است تا با اطمینان خاطر سیستم مدیریت هاستینگ خود را بروز رسانی نمایید. ما همیشه توصیه می کنیم سیستم