سنجش سرعت سایت با زبانه waterfall در gtmetrix

امروزه یکی از اصلی ترین اقداماتی که افراد برای گسترش کسب و کار خود انجام می دهند، راه اندازی وب سایتی برای جلب توجه مخاطبان هدف از طریق این پلتفرم است. در این راستا ابتدا هاست با کیفیتی مانند هاست مورد نیاز وردپرس را تهیه می کنند و سپس با نصب یک سیستم مدیریت محتوای محبوب مانند وردپرس وب سایت خود را راه اندازی می کنند. اما نکته اینجاست که راه اندازی یک وب سایت به تنهایی نمی تواند شما را موفق کند. در این راه باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید و برای بهبود شرایط وب سایت خود قدم بردارید که یکی از اصلی ترین آنها سنجش سرعت سایت است. زیرا هرچه سرعت وب سایت شما بیشتر باشد و صفحات آن سریعتر بارگذاری شوند، تجربه کاربری لذت بخش تر خواهد بود. یکی از ابزارهای آنلاینی که می توانید برای اندازه گیری و بهبود سرعت سایت خود از آن استفاده کنید Gtmetrix است. در این وب سایت و به خصوص در تب Waterfall می توانید اطلاعات بسیار دقیقی در مورد درخواست های هر صفحه از وب سایت خود، نحوه بارگذاری آنها و در نهایت تأثیر آن بر سرعت لود کامل صفحه به دست آورید. در این مقاله از پایگاه دانش فا هاست تصمیم گرفتیم تب Waterfall GT Metrics و نقش آن در اندازه گیری سرعت سایت شما را بررسی کنیم. بنابراین اگر می خواهید در مورد این قسمت از وب سایت Gtmetrix اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نقش سنجش سرعت سایت در بهبود عملکرد سایت

سرعت یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می تواند مستقیما روی عملکرد کلی وب سایت تاثیر مستقیم داشته باشد. در واقع هر چقدر که سرعت سایت شما بیشتر باشد، بازدیدکنندگان وب سایت می توانند تجربه کاربری بهتری را داشته و نظر مثبت تری را نسبت به وب سایت شما پیدا کنند. در واقع تحقیقات ثابت کرده زمانی که وب سایتی از سرعت مناسب برخوردار باشد، کاربران بیشتر ترغیب می شوند تا در آن وب سایت مانده و با خدمات آن آشنا شوند از طرفی تمایل کاربران در خصوص بازگشت به سایت در دفعات بعدی نیز بسیار بالاست. در کنار این موضوع گوگل نیز سرعت سایت را یک فاکتور تعیین کننده در نظر می گیرد و وب سایت هایی که سرعت بیشتری دارند را در جایگاه بهتری قرار می دهد. باور حاکم این است که وب سایت هایی که بتوانند به شکل مناسب تری پاسخگوی نیاز کاربران اینترنتی باشند، ارزشمندتر بوده و می توانند رتبه های ابتدایی نتایج جستجو را از آن خود کنند.

همه این موارد در نهایت باعث می شود که اندازه گیری سرعت سایت به یکی از عوامل اصلی سایت تبدیل شود. در این راستا افراد سعی می کنند با استفاده از ابزارهای مختلف آنلاین سرعت سایت خود را بسنجند و عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشند. GT Metrics یکی از مهم ترین ابزارهایی است که در بین مردم بسیار محبوب است. در این راستا اطلاعات به صورت های مختلف و در دسته بندی های مختلف نمایش داده می شود که یکی از آنها تب Waterfall در gtmetrix است. در این تب می توانید به صورت بصری رفتار بارگذاری صفحات مختلف وب سایت خود را مشاهده کنید. در واقع در تب آبشار GT Metrics می توان ترتیب بارگذاری اطلاعات و جزئیات مربوط به درخواست ها را به صورت دقیق و مشخص بررسی کرد. با اندازه گیری سرعت سایت با gtmetrix و بررسی اطلاعات ارائه شده در آن می توانید عملکرد وب سایت خود را به بهترین شکل ممکن بهینه کنید.

آموزش آنالیز تب Waterfall در JT Metrics
یکی از اصلی ترین برگه های معیارهای GT که از طریق آن می توانید اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد وب سایت به دست آورید، تب Waterfall در معیارهای GT است. با استفاده از اطلاعات ارائه شده در این بخش، می توانید الگوهای رایج را شناسایی کنید و متوجه شوید که در چه زمینه هایی عملکرد خوبی دارید و در چه زمینه هایی باید عملکرد خود را بهبود بخشید. اما نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که تحلیل اطلاعات این قسمت به منظور سنجش سرعت سایت کار ساده ای نیست. چرا که شما با حجم زیادی از نمودارها و اطلاعات متفاوتی مواجه هستید که درک آنها نیازمند داشتن پیشینه مناسب است. برای درک بهتر این اطلاعات و اندازه گیری سرعت سایت با کمک آنها، ابتدا باید با بخش ها و اصطلاحات استفاده شده در تب Waterfall در gtmetrix آشنا شوید. در همین راستا در ادامه به معرفی این بخش ها و نحوه تحلیل سرعت سایت با استفاده از آنها می پردازیم.

به طور کلی تب waterfall در gtmetrix به 5 ستون اصلی تقسیم شده و تمامی اطلاعات در این ستون ها نمایش داده می شود. ستون های فوق عبارتند از:

URL: آدرس فایل
وضعیت: وضعیت درخواست HTTP
دامنه: فایل منبع
اندازه: اندازه فایل
جدول زمانی: جدول زمانی
با ما همراه باشید تا هر یک از این ستون های تب آبشار در GT Metrics و نقش آنها در اندازه گیری سرعت سایت را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

1. URL: در این قسمت می توانید نام فایل یا منبعی که توسط مرورگر وب بارگذاری شده است را مشاهده کنید. شاید وقتی وارد تب Waterfall در GT Matrix می شوید و اطلاعات نمایش داده شده در این قسمت را می بینید، ممکن است این تصور برای شما ایجاد شود که همه چیز پیچیده و نامفهوم است. اما در واقع نیازی به شناسایی هر یک از این لینک ها نیست. دانستن آن jpg. و png. یک عکس یا فایل css را نشان می دهد. نشان دهنده سبک ها یا js های مختلف. فایل های جاوا اسکریپت را نمایش می دهد. در مرحله اولیه کافی است سعی کنید با استفاده از آمار تب Waterfall در gtmetrix سرعت سایت را اندازه گیری کنید.

2. وضعیت: این قسمت وضعیت پاسخ HTTP به درخواست ارسالی را نشان می دهد. در واقع با توجه به وضعیت این قسمت می توانید پس از ارسال درخواست از طریق مرورگر متوجه دریافت پاسخ از سمت سرور شوید یا خیر. به طور کلی، وضعیت پاسخ HTTP شامل یک کد وضعیت و یک پیام قابل درک برای انسان است. به عنوان مثال، ممکن است با یک پیام 404 Not Found مواجه شوید که شامل هر دو بخش فوق است. (404 کد وضعیت و پیام یافت نشد.)

وضعیت پاسخ HTTP را می توان به طور کلی به دسته های زیر تقسیم کرد:

1xx: در این مورد درخواست موفقیت آمیز بود و نمایش این وضعیت بیشتر اطلاعاتی است و به ندرت در قسمت وضعیت تب Waterfall در gtmetrix نشان داده می شود.
2xx: در این حالت پاسخ درخواست با موفقیت از سرور دریافت شده است و معمولا این کد به عنوان کد 200 در GT Matrix به کاربران نمایش داده می شود.
3xx: در این شرایط سرور به درخواست ارسالی پاسخ داده است. اما نکته قابل توجه این است که پاسخ درخواست به صورت ریدایرکت به مرورگر ارسال می شود که معروف ترین کد این دسته ریدایرکت 301 است.
4xx: این وضعیت زمانی قابل مشاهده خواهد بود که درخواست ارسالی به دلایل خاصی که معمولاً مربوط به کلاینت است توسط سرور پاسخ داده نشود. در این صورت لینک مورد نظر و اطلاعات مربوط به آن با رنگ قرمز نمایش داده می شود. ارور 404، ارور 401 و ارور 403 سایت از اصلی ترین خطاهای این دسته محسوب می شوند.
5xx: لینک هایی که در تب Waterfall در GT Metrics مشخص شده اند نشان دهنده وضعیت پاسخ ناموفق از سمت سرور هستند و این به دلیل مشکل سرور اتفاق می افتد. این وضعیت نیز به رنگ قرمز نمایش داده می شود و خطای سایت 500 و خطای سایت 503 از معروف ترین خطاهای این دسته هستند.

3. دامنه: اگر می خواهید بدانید فایل های این لیست از کدام منبع از تب Waterfall در GT Matrix بارگذاری می شوند، می توانید به این ستون مراجعه کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که از منابع شخص ثالث مانند شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می کنید، می توانید مشاهده، تماشا و … را مشاهده کنید، از طریق این قسمت می توانید متوجه شوید که کدام یک از لینک های موجود از این منابع خارجی فراخوانی می شوند.

4. Size: همانطور که از عنوان این ستون مشخص است، می توانید از طریق این قسمت اندازه فایل یا منابع مختلف قرار داده شده در تب Waterfall در gtmetrix را بررسی و اندازه گیری کنید. مجموع تمام این درخواست ها و عناصر در نهایت اندازه کل صفحه مورد بررسی را تشکیل می دهد. در اندازه گیری سرعت سایت به این نکته توجه داشته باشید که هر چه اعداد در این قسمت و در نهایت تعداد مربوط به اندازه کلی صفحه کمتر باشد، صفحه سبک تر و سرعت بارگذاری وب سایت بیشتر می شود.

5. تایم لاین: در این قسمت از تب waterfall در GT Metrics، فرآیند بارگذاری هر درخواست ارسالی به صورت کامل و زمان بندی شده نشان داده می شود. در واقع این قسمت را می توان مهمترین قسمت این تب دانست که برای سنجش سرعت سایت باید به آن توجه کنید.

اما چگونه از قسمت Timeline تب Waterfall GT Metrics برای اندازه گیری سرعت سایت خود استفاده کنیم؟ اگر می خواهید در مورد این قسمت بیشتر بدانید و معنای هر قسمت را درک کنید، با ما همراه باشید.

تجزیه و تحلیل بخش Timeline در تب Waterfall GT Metrics
اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که Timeline هر درخواست از چندین بخش رنگی تشکیل شده است. هر کدام از این رنگ ها نشان دهنده میزان مشخصی از سرعت سایت هستند و شما باید پس از دانستن آنها در مورد نقش هر کدام در سرعت بارگذاری صفحه مورد نظر تصمیم بگیرید. این بخش ها به طور کلی عبارتند از:

مسدود کردن
جستجوی DNS
برقراری ارتباط
SSL
در حال ارسال
در انتظار
در حال دریافت
در ادامه، هر یک از این بخش های رنگی را که در ستون Timeline در تب Waterfall در gtmetrix قرار دارند، بررسی می کنیم.

1. Blocking: با استفاده از این قسمت که به رنگ کرم نمایش داده می شود، از مدت زمانی که درخواست در صف انتظار مرورگر برای ارسال به سرور میزبان می ماند، پی خواهید برد. این بازه زمانی به صورت Blocking نشان داده می شود.

مواردی که می توانند زمان مسدود شدن را افزایش دهند عبارتند از:

در انتظار اتصال به سرور
بارگذاری و اجرای جاوا اسکریپت و CSS
زمان اتصال SSL
بنابراین، شما باید در انتخاب سرور میزبان، استفاده از شیوه نامه ها و همچنین در مورد گواهینامه ssl خود بسیار دقت کنید.

2. Dns Lookup: یکی دیگر از ویژگی هایی که در قسمت Timeline با رنگ فیروزه ای برجسته می شود، قسمت DNS Lookup است. قبل از ایجاد اتصال به سرور، نام میزبان باید به یک IP خاص نگاشت شود. درخواست های DNS در کش ذخیره می شوند. به همین دلیل، زمان جستجوی DNS ممکن است در تست های بعدی متفاوت باشد. در واقع، ممکن است در اولین آزمایش GT Metrics زمان بیشتری برای جستجوی DNS مشاهده کنید. در نتیجه هنگام اندازه گیری سرعت سایت با استفاده از اطلاعات نمایش داده شده در تب Waterfall در gtmetrix به این موضوع توجه کنید.

3. اتصال: سومین موردی که می توانید برای اندازه گیری سرعت سایت با استفاده از تب Waterfall در Gtmetrix استفاده کنید، ویژگی Connecting است که به رنگ سبز نمایش داده می شود. مدت زمانی که برای برقراری ارتباط TCP بین سرور و هاست صرف می شود به عنوان اتصال شناخته می شود.

4. SSL: این ویژگی که با رنگ نارنجی مشخص شده است، نشان دهنده زمان صرف شده برای اتصال به SSL است. زمان مورد نیاز برای اتصال SSL را می توان بخشی از این مجموعه زمانی به دلیل همپوشانی آن با Connecting در نظر گرفت. اما به عنوان یک قسمت جداگانه در تب Waterfall در GT Metrics ذکر شده است. گواهی ssl یک لایه امنیتی به سایت شما اضافه می کند. در واقع اطلاعات تحت یک لایه امن و رمزگذاری شده منتقل می شوند. با این گواهی از پروتکل http به https جابجا می شوید. اگر سوالی در این زمینه دارید، می توانید نحوه فعال سازی SSL را به صورت رایگان یاد بگیرید. سی پنل را بخوانید.

5. ارسال: این قسمت که با رنگ قرمز نشان داده شده است، زمان مورد نیاز برای ارسال درخواست مرورگر به سرور است. این بخش همچنین شامل زمان مورد نیاز برای آپلود داده ها به همراه آن درخواست است.

6. Waiting: زمان انتظار برای پاسخ از سرور در تب Waterfall gtmetrix به صورت Waiting و با رنگ بنفش نشان داده شده است. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث افزایش زمان فوق شود که باید آنها را شناسایی و رفع کنید. سرور میزبان و کدنویسی بهینه شده تاثیر زیادی در این بازه زمانی دارد.

 

7. Receiving: مدت زمانی که مرورگر برای دانلود پاسخ از سرور صرف می کند را می توان به عنوان Receiving و خاکستری نیز تشخیص داد

مواردی که می تواند باعث طولانی شدن این بخش شود عبارتند از:

دانلود فایل های حجیم (سعی کنید تصاویر، فایل ها و محتوا را بهینه کنید.)
دانلود همزمان چندین فایل در زمانی که محدودیت پهنای باند وجود دارد (در این زمینه سرویس های هاست خود را ارتقا دهید یا از هاست هایی بدون محدودیت پهنای باند کمک بگیرید.)
مشکلات شبکه
نحوه اندازه گیری سرعت سایت با استفاده از زمان بندی رویداد
برای سنجش سرعت سایت معیارهای مختلفی توسط کارشناسان لایت هاوس و جی تی متریک ارائه شده است که مدیریت صحیح آنها در نهایت می تواند به بهبود عملکرد کلی وب سایت منجر شود. در تب Waterfall در Gtmetrix و در قسمت Timeings خطوطی وجود دارد که به شما نشان می دهد دقیقاً در چه نقطه ای از زمان بارگذاری صفحه هر یک از معیارهای اصلی سرعت رخ داده است. این ویژگی های تعریف کننده و کاربردی که می توانید برای اندازه گیری سرعت سایت خود استفاده کنید عبارتند از:

First Paint: اولین بایت را بارگذاری کنید
First Contentful Paint: بارگیری اولین محتوا
DOM Loaded: زمان بارگیری و اجرای اسکریپت ها
Onload: زمان بارگذاری
Fully Loaded: زمان بارگذاری کامل
این خطوط نیز رنگی هستند و نشان دهنده یک ویژگی منحصر به فرد است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، راهنمای آشنایی با اصطلاحات Jiti Metrics را بخوانید.

1. First Paint: وقتی بررسی اولین بایت صفحه ای که در حال بررسی آن هستید در صفحه وب شروع می شود، به صورت First Paint و با رنگ آبی پررنگ نمایش داده می شود. این فرآیند می تواند با نشان دادن لوگو، آپلود تصاویر یا هر قسمت دیگری از صفحه مورد نظر که کاربر می تواند مشاهده کند آغاز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، راهنمای What is First Paint را بخوانید.

2. First Contentful Paint: حتما می پرسید First Contentful Paint چیست؟ هنگامی که اولین محتوای صفحه مورد نظر بارگذاری می شود، با نام First Contentful Paint و با رنگ آبی فیروزه ای در تایم لاین تب Waterfall در GT Matrix نشان داده می شود. منظور از محتوا در واقع بخشی است که در مدلسازی عناصر سند یا DOM معنا پیدا می کند. محتوای مورد نظر می تواند متن، تصویر یا عناصر بوم باشد.

3. DOM Loaded: زمانی که مدل سازی عناصر سند یا DOM توسط مرورگر آماده تشخیص داده شود، به صورت DOM Loaded نشان داده می شود. این ویژگی در زبانه Waterfall gtmetrix به رنگ سبز نشان داده شده است و معمولاً خیلی سریع اتفاق می افتد.

4. Onload: منظور از Onloaded در GT Matrix این است که صفحه و تمام عناصر قرار داده شده در آن به طور کامل بارگذاری شده و توسط مرورگر در مرحله پردازش قرار می گیرند. این مرحله با رنگ بنفش نمایش داده می شود و معیار مهمی در سنجش سرعت سایت محسوب می شود.

5. Fully Loaded: زمانی که تمام محتوای صفحه به طور کامل بارگذاری شد و تمام عناصر صفحه برای کاربر نمایش داده شد، با زمان Fully Loaded Jitimetrics مواجه می شوید که با رنگ قرمز نمایش داده می شود. در نظر داشته باشید که اگر می خواهید زمان بارگذاری هر درخواست و زمان بارگذاری کامل تمام درخواست های صفحه را بررسی کنید، می توانید این کار را از طریق این قسمت از تب Waterfall در gtmetrix انجام دهید.

اندازه گیری سرعت سایت یکی از مهمترین اقداماتی است که پس از گرفتن هاست مناسب مانند هاست سایت وردپرس و راه اندازی وب سایت باید انجام دهید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا سعی کرده ایم با استفاده از داده های ارائه شده در تب Waterfall جی تی متریک در زمینه سنجش سرعت سایت شما همراهان عزیز باشیم. در این تب می توانید اطلاعات بسیار خوبی در مورد نحوه بارگذاری قسمت های مختلف صفحات وب سایت خود و همچنین نقش هر درخواست صفحه در سرعت بارگذاری صفحه به دست آورید. تمام این اطلاعات به شما این امکان را می دهد که صفحات وب سایت خود را از نظر سرعت به روشی بهتر تحلیل و بررسی کنید.

درباره‌ی هاست نو

هاست نو خدمات میزبانی وب را با بهره گیری از تیم متخصص و با تجربه خود به همراه پشتیبانی 24 ساعته فنی و استفاده از بهترین نرم افزارها، سخت افزار ها و تکنولوژی های روز دنیا ارایه می کند. خدمات رهام شامل ارایه انواع هاست و میزبانی پرسرعت، انواع هاست لینوکس و هاست ویندوز، انواع خدمات میزبانی و هاستینگ برای سایت های پربازدید، خدمات ارایه سرور مجازی، سرور VPS و همچنین انواع سروراختصاصی می باشد.

همچنین ببینید

رفع مشکل ارسال ایمیل در وردپرس

رفع مشکل ارسال ایمیل در وردپرس حل مشکل ارسال ایمیل در وردپرس یکی از موضوعاتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.