آموزش رفع خطای اتصال به پایگاه داده در وردپرس

عوامل ایجاد این مشکل : تغییر سطح دسترسی به فایل‌های وردپرس -وجود مشکل در سرور-تغییر در اطلاعات دیتابیس و اشتباه بودن اطلاعات در فایل wp-config.php

حذف کلی دیتابیس سایت- ایجاد خطا هنگام تغییر پیشوند جداول وردپرس-بروز خطا هنگام انتقال وردپرس به دامنه و یا هاست جدید

در اولین گام باید بررسی کنید که اطلاعات دیتابیس که در فایل wp-config.php وجود دارد به درستی وارد شده باشند،

برای این منظور وارد هاست خودتون شده و سپس به قسمت File Manager هاست مراجعه کنید، بعد از این مرحله به مسیری که وردپرس را نصب کرده‌اید مراجعه کنید

سپس در اینجا فایلی با نام wp-config.php را خواهید دید، اگر از هاست سی‌پنل استفاده می‌کنید روی اون راست کلیک کرده و گزینه Edit را برای ویرایش انتخاب کنید و اگر از هاست دایرکت ادمین استفاده می‌کنید روی دکمه Edit که در مقابل نام فایل قرار داره کلیک کنید تا صفحه ویرایش و بررسی فایل کانفیگ وردپرس برای شما باز شود. در این فایل اطلاعات دیتابیس قرار می‌گیرند که وظیفه این فایل ایجاد ارتباط با پایگاه داده MySql هست، پس درون فایل به دنبال کد زیر بگردید:

باید بررسی کنید که به درستی وارد شده باشند و هر یک از اطلاعات بالا را با اطلاعاتی که هنگام ساخت دیتابیس وارد کردید مطابقت دهید.

  • database_name_here:  نام دیتابیس وارد شده باشد
  • username_here: نام کاربری دیتابیس
  • password_here: رمز پایگاه داده وردپرس

به قسمت DATABASES مراجعه کرده و سپس روی گزینه MySql Database کلیک کنید تا به صفحه مشاهده دیتابیس‌های ساخته شده هدایت شوید.

میتونید اطلاعات دیتابیس همچون نام دیتابیس، نام کاربری دیتابیس و یوزر انتخاب شده برای دیتابیس را هم چک کنید و ببینید که آیا کاربر انتخابی برای دیتابیس به درستی وارد شده است یا نه، که در صورت اشتباه بودن میتونید تا اونها را اصلاح کنید.

حالا اگر اطلاعات بالا یعنی نام دیتابیس و نام کاربری به درستی وارد شده بودند ولی رمز دیتابیس رو شک دارید که درست باشه ابتدا روی Change Password کلیک کنید تا به صفحه تغییر رمز دیتابیس وارد شده و سپس در دو فیلد password و password again رمز مورد نظر را وارد کرده و روی دکمه change password کلیک کنید تا رمز شما تغییر داده شود.

حالا که رمز را تغییر دادید به ویرایش فایل wp-config.php مراجعه کرده و در قسمت DB_PASSWORD که برای رمز پایگاه داده وردپرس هستش به جای رمز قبلی دیتابیس رمز جدید را وارد کرده و فایل را ذخیره کنید. حالا سایتتون را باز کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر،

گام دوم باید تست اطلاعات اتصال به دیتابیس وردپرس انجام شود.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید مشکل از دیتابیس هست یا نه ابتدا وارد File Manager هاست شده و سپس یک فایل در مسیر اصلی سایت یعنی public_html با نام testdb.php بسازید و کد زیر را درون فایل مورد نظر قرار داده و ذخیره کنید.

حالا اطلاعات موجود در فایل را به شکل زیر وارد کنید:

  • your_hostname:  نام هاست خود را وارد کنید معمولا  localhost
  • database_username:  نام کاربری دیتابیس خود
  • database_password: رمز دیتابیس

اطلاعات دیتابیس را در فایل وارد کردید آدرس دامنه خود را وارد کرده و سپس نام فایل را وارد کنید تا صفحه مورد نظر برای شما باز شود، به عنوان مثال http://site.com/testdb.php کافیه تا به جای نام دامنه آدرس سایت خودتون را وارد کنید، در نهایت بعد از باز شدن صفحه اگر با پیغام Connected successfully مواجه شدید نشون دهنده اینه که اطلاعات دیتابیس شما به درستی وارد شده است.

گام سوم پیشوند جداول وردپرس بررسی شود.

در فایل wp-config.php کمی به سمت پایین اسکرول کرده و به دنبال عبارت زیر باشید.

عبارت wp_ در کد بالا که معرف پیشوند جداول دیتابیس شما است باید به درستی وارد شده باشد. بنابراین اگر از یک افزونه امنیتی استفاده کردید و پیشوند جداول وردپرس را تغییر دادید، پیشوند صحیح را در کد بالا جایگزین عبارت wp_ کرده و تغییرات را ذخیره کنید. حالا مجددا چندبار سایت را رفرش کنید تا ببینید مشکل برطرف شده یا خیر.

گام چهارم  آدرس سایت در صورت انتقال و یا تغییر دامنه را اصلاح کنید.

گاهیی اوقات خطای اتصال به پایگاه داده وردپرس هنگام تغییر آدرس سایت رخ میدهد که در اون اطلاعات دامنه قبلی همچنان برای سایت ثبت شده‌اند. برای رفع این مشکل مجددا فایل wp-config.php را باز کرده و در اون به دنبال قطعه کد زیر بگردید.

حالا اگر که این دو خط را پیدا کردید مطمئن بشید که نام دامنه در هر دو خط به درستی وارد شده باشه، اما اگر این دو خط را پیدا نکردید خودتون با قرار دادن کدهای فوق در فایل wp-config.php این بخش را اضافه کرده و فایل را ذخیره کنید. حالا سایت را باز کرده و چند بار رفرش کنید و ببینید که مشکل شما برطرف شده است یا خیر!

اگر همچنان مشکل باقی بود به سراغ پوشه wp-includes در هاستتان بروید و فایل functions.php را در آن پیدا کرده و بررسی کنید که آیا دو خط زیر را در آن وجود دارند یا خیر:

اگر این دو خط وجود داشتند آدرس موجود در اونها را با آدرس دامنه خودتون چک کنید که به درستی وارد شده باشند، اما اگر وجود نداشتند میتونید تا با قرار دادن این دو خط دقیقا بعد از خط اول که با <?php شروع شده اضافه کنید و مجددا سایت خودتون را چندبار رفرش کنید تا ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر، همچنین دقت کنید آدرس‌هایی که وارد می‌کنید در استفاده از www در وردپرس یا http و https به درستی وارد شده باشند و سایت خودتون را هم که برای بررسی مجدد رفرش می‌کنید دقیقا با چنین آدرسی باز کرده باشید.

در نهایت بعد از اینکه این دو کار را بر روی فایل wp-config.php و functions.php انجام دادید، چه مشکل شما برطرف شد و چه همچنان مشکل باقی بود این دو خط کد را باید از این دو فایل حذف کنید.

گام پنجم سطح دسترسی فایل‌های وردپرس بررسی و اصلاح شود.

برای اینکه بررسی کنید سطح دسترسی برای فایل‌ها و پوشه‌های وردپرس به درستی انتخاب شده‌اند باید فایل‌های و پوشه‌های وردپرس در بخش File Manager هاست که در مسیر public_html قرار دارند دارای سطح دسترسی زیر باشند.

  • سطح دسترسی برای فایل‌های وردپرس معادل 644 باشد.
  • سطح دسترسی برای پوشه‌های وردپرس معادل 755 باشد.

تمامی پوشه‌ها و فایل‌های وردپرس را بررسی کنید تا دارای چنین سطح دسترسی باشند. میتونید آخرین نسخه از وردپرس را هم دانلود کرده و بعد از اینکه فایل wp-config.php و پوشه wp-content را از درون اون حذف کردید در همین مسیر آپلود کنید تا با فایل ها و پوشه‌های فعلی جایگزین شود.

گام ششم  پایگاه داده وردپرس تعمیر شود.

بعد از اینکه تمامی مراحل بالا را طی کردید و همچنان مشکل شما پا برجا بود احتمالا دیتابیس شما نیاز به کمی تعمیرات داره تا بهینه سازی بر روی اون صورت بگیره، بنابراین برای تعمیر و آماده سازی دیتابیس وردپرس ابتدا فایل wp-config.php را باز کرده و قطعه کد زیر را در مکان مناسبی از اون قرار بدین.

سپس تغییرات را با ذخیره کردن فایل اعمال کرده و سپس آدرس سایتتون را مشابه نمونه زیر وارد کنید. دقت کنید که به جای site.com از نام دامنه خودتون استفاده کنید.

بعد از اینکه وارد آدرس فوق بشید و اون را باز کنید مشابه تصویر زیر صفحه‌ای به شما نمایش داده خواهد شد.

روی دکمه تعمیر پایگاه داده کلیک کرده و منتظر بمونید تا عملیات تعمیر دیتابیس صورت گرفته و به انتها برسد. بعد از اینکه عملیات تعمیر دیتابیس انجام گرفت مجددا به فایل wp-config.php برگردید و کدی که برای استفاده از حالت تعمیر وردپرس به اون اضافه کردید را ازش برداشته و فایل را ذخیره کنید، مجددا سایت رو باز کنید و چندین بار رفرش کنید تا ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر، در صورتی که همچنان مشکل پا برجا بود به راهکار نهایی میرسیم.

پشتیبانی هاست خود را فراموش نکنید…….

موفق و پایدار باشید……

درباره‌ی هاست نو

هاست نو خدمات میزبانی وب را با بهره گیری از تیم متخصص و با تجربه خود به همراه پشتیبانی 24 ساعته فنی و استفاده از بهترین نرم افزارها، سخت افزار ها و تکنولوژی های روز دنیا ارایه می کند. خدمات رهام شامل ارایه انواع هاست و میزبانی پرسرعت، انواع هاست لینوکس و هاست ویندوز، انواع خدمات میزبانی و هاستینگ برای سایت های پربازدید، خدمات ارایه سرور مجازی، سرور VPS و همچنین انواع سروراختصاصی می باشد.

همچنین ببینید

آموزش تغییر آدرس url های سایت وردپرسی پس از تغییر آدرس دامنه سایت

آیا تا به حال آدرس سایت خود را تغییر داده اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.