آموزش نحوه غیرفعال کردن SSL در وردپرس

گواهی SSL موجب افزایش امنیت و بهبود رتبه سایت شما خواهد شد، اما به هر دلیلی پس از نصب این گواهی ممکن است تمایل به غیرفعال کردن SSL وردپرس خود داشته باشد.

از جمله دلایل تمایل به حذف گواهی SSL می توان به کاهش در هزینه به علت هزینه بر بودن این گواهی اشاره کرد. گاهی نیز پس از مدتی متوجه می شوید که واقعا سایت شما نیازی به ssl نداشته است، بنابراین تصمیم به غیرفعال کردن SSL وردپرس می گیرید.

در این آموزش از وردپرس  هاست نو نحوه حذف گواهی SSL از وبسایت وردپرسی را آموزش خواهیم داد. در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش غیرفعال کردن SSL وردپرس

برای حذف گواهی SSL باید تمام کارهایی که برای نصب گواهی SSL در وردپرس انجام داده ایم، مجدد و به همان ترتیب با فعالیت برعکس انجام دهیم. در ادامه تک تک فعالیت ها را به ترتیب می آوریم.

ویرایش فایل .htaccess

با استفاده از ویرایش فایل htaccess. میتوانیم تعیین کنیم وقتی کاربران طبق روال گذشته که سایت ما با پروتکل SSL امن شده بود به آدرس سایت ما که با https:// بود وارد شدند، به صورت خودکار به آدرس سایت که حالا می خواهیم در آن اقدام به غیرفعال کردن SSL وردپرس کنیم و آدرس آن با  http:// است، منتقل شوند.

همانطور که در هنگام نصب این گواهی توضیح دادیم، ریدایرکت به آدرس سایت با http:// بسایر مهم است. با تغییر آدرس سایت از https://  به http:// ممکن است گوگل و ربات های آن سایت شما را به عنوان سایتی جدید شناسایی کنند، پس باید کاری کنیم که به موتور جستجو اعلام نماییم در واقع هر دو آدرس متعلق به یک سایت هستند.

وارد هاست خود شوید ودر File Manager خود به مسیر نصب وردپرس بروید. در این قسمت به دنبال فایل .htaccess  گشته و آن را ویرایش کنید. کدهای زیر را به ابتدای این فایل و قبل از # BEGIN WordPress اضافه کنید و در نهایت فایل را ذخیره نمایید.

# Redirect HTTPS to HTTP

RewriteCond %{HTTP:X-Forwarded-Proto} =https

RewriteRule ^(.*)$ http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

ویرایش آدرس های وردپرس

پس از اینکه فایل .htaccess را برای ریدایرکت ۳۰۱ کاربران به سایت پس از حذف گواهی SSL ویرایش کردید، نوبت به تغییر آدرس های site url  و home url است. برای این منظور می توانید از آموزش تغییر آدرس وردپرس کمک بگیرید.

حذف https از صفحه ورود و پیشخوان وردپرس

مشابه آنچه که برای رد و بدل کردن داده های سایت بین کاربران انجام میگیرد، در پیشخوان وردپرس و صفحه ورود وردپرس هم باید داده های ما در محیط امن و کدگذاری شده ای رد و بدل شوند. بنابراین لازم است عملیات فعال کردن SSL در پیشخوان وردپرس هم انجام بگیرد.

اما برای غیرفعال کردن SSL وردپرس نیز باید این گواهی را که پیش از این در صفحه ورود و پیشخوان سایتمان فعال کرده ایم، حذف نماییم.

برای این منظور قطعه کد زیر که در هنگام نصب گواهی ssl در فایل wp-config.php قرار داده ایم را از این فایل حذف می کنیم.

define(‘FORCE_SSL_LOGIN’, true);

define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);

ابتدا به هاست خود رفته و در مسیر نصب وردپرس فایل wp-config.php را ویرایش نمایید و قطعه کد بالا را از آن حذف کنید.

پس از برداشتن این کدها، گواهی ssl از مدیریت و پیشخوان شما هم حذف شده و صفحه پیشخوان با HTTP در دسترس خواهد بود.

اصلاح آدرس ها در مطالب و رسانه ها

اکنون که همه کارهای لازم برای غیرفعال کردن  SSL وردپرس را انجام دادیم، نوبت به اصلاح لینک های سایت می رسد. برخی از این لینک ها مربوط به فهرست، ابزارک و… هستند که با ویرایش از طریق پیشخوان وردپرس قابل اصلاح هستند. اما برخی از این آدرس‌ها در محتوای مطالب، محصولات، رسانه ها و… هستند که باید از طریق دیتابیس آنها را تغییر دهیم.

می توانید با استفاده از آموزش جستجو و جایگزینی در دیتابیس وردپرس به راحتی این کار را انجام دهید. هنگام جستجو نام دامنه را به همراه https:// وارد کرده و برای جایگزینی هم از نام دامنه با پروتکل http:// استفاده کنید.

 

درباره‌ی هاست نو

هاست نو خدمات میزبانی وب را با بهره گیری از تیم متخصص و با تجربه خود به همراه پشتیبانی 24 ساعته فنی و استفاده از بهترین نرم افزارها، سخت افزار ها و تکنولوژی های روز دنیا ارایه می کند. خدمات رهام شامل ارایه انواع هاست و میزبانی پرسرعت، انواع هاست لینوکس و هاست ویندوز، انواع خدمات میزبانی و هاستینگ برای سایت های پربازدید، خدمات ارایه سرور مجازی، سرور VPS و همچنین انواع سروراختصاصی می باشد.

همچنین ببینید

آموزش تغییر آدرس url های سایت وردپرسی پس از تغییر آدرس دامنه سایت

آیا تا به حال آدرس سایت خود را تغییر داده اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.