آموزش پاکسازی دیتابیس وردپرس به منظور بهینه سازی سایت

بهینه سازی دیتابیس وردپرس رابطه کاملا مستقیمی با سرعت بارگزاری وبسایت شما خواهد داشت و هرچه پایگاه داده SQL شما بهینه‌تر باشد و اطلاعات غیرضروری را از آن حذف کنید باعث خواهد شد تا صفحات شما سریعتر لود شوند.

در این مقاله از هاست نو  قصد دارم تا به معرفی افزونه‌ای بپردازم که با استفاده از ان قادر خواهید بود تا پایگاه داده سایت وردپرسی خود را بهینه کرده و اطلاعات اضافی همچون رونوشت‌ها، دیدگاه‌های اسپم و غیرضروری، حذف پینگ‌بک و ترک‌بک و…را از دیتابیس سایت وردپرسی خود حذف کنید.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس

افزونه‌ای که قصد معرفی آن را دارم با عنوان WP-Optimize در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و می‌توان ان را به عنوان پرطرفدارترین افزونه در زمینه بهینه سازی پایگاه داده وردپرس قلمداد کرد به طوری که این افزونه تا به امروز توانسته است تا بیش از ۶۰۰.۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴.۹ را ازآن خود نماید.

نصب و فعال سازی

پس از نصب و فعال سازی افزونه منویی با عنوان WP-Optimize در پیشخوان سایت وردپرسی شما افزوده خواهد شد، روی آن کلیک کنید تا مشابه تصویر زیر به صفحه تنظیمات افزونه هدایت شوید.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید لیستی از داده‌های موجود در دیتابیس وردپرس که می توانید اقدام به بهینه‌سازی آنها کنید در تب WP-Optimize نمایش داده می‌شوند که شامل موارد زیر هستند.

 • بهینه سازی جداول پایگاه داده
 • پاک کردن همه پیش نویس های ذخیره شده
 • حذف اسپم و دیدگاه‌های زباله دان
 • پاکسازی کامل پیشنویس های خودکار و نوشته‌های زباله دان
 • حذف دیدگاه تایید نشده
 • حذف انتخاب های منقضی شده موقت و گذرا
 • حذف pingbacks وردپرس
 • حذف trackbacks وردپرس
 • پاکسازی داده‌های متای نوشته
 • پاکسازی داده‌های متای دیدگاه
 • پاکسازی داده هایی که به هیچ جایی ارتباط داده نشده اند

در صورتی که تمایل دارید کلیه بخش‌های فوق بهینه شده و دیتابیس شما از وجود آنها خالی شود می‌توانید تیک گزینه‌های همه آنها را فعال کرده و در نهایت بر روی دکمه آبی رنگ که با عنوان اجرای تمام بهینه‌سازی انتخاب شده قرار دارد کلیک کنید، اما اگر قصد دارید تا یکی از موارد فوق را بهینه‌سازی کنید و آنها را از دیتابیس حذف کنید کافی است تا در دکمه مقابل گزینه مورد نظر که با عنوان اجرای بهینه‌سازی می‌باشد کلیک کنید.

قبل از اینکه اقدام به بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس خود کنید حتما یک نسخه پشتیبان از آن تهیه کنید، چرا که کلیه داده‌ها پس از بهینه سازی از دست خواهند رفت.

تب مربوط به اطلاعات جدول

با مراجعه به این تب قادر خواهید بود تا لیست تمامی جداول موجود در دیتابیس سایت وردپرسی خود را که با استفاده از انواع افزونه‌ها می‌تواند تعداد آنها بیشتر و بیشتر شود را به همراه اطلاعات هر جدول همچون سوابق، اندازه حجم جدول مورد نظر در پایگاه داده، نوع جدول و.. را مشاهده کنید. همچنین در انتهای این صفحه می‌توانید حجم کلی پایگاه داده خود را مشاهده کنید.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد تعداد این جداول بستگی به میزان استفاده از افزونه‌هایی دارد که شما در سایت خود استفاده می‌کنید که با وجود تعداد زیادی افزونه این جداول نیز بیشتر خواهند بود.

تنظیمات افزونه WP-Optimize

یکی از قابلیت‌هایی که این افزونه در اختیار شما قرار می‌دهد این است که قادر خواهید بود آن را به صورت زمان‌بندی شده تنظیم کنید تا نسبت به بهینه سازی دیتابیس شما در بازه زمانی مشخص شده اقدام شود، بدون اینکه نیازی باشد تا به صورت دستی هرازگاهی دیتابیس خود را بهینه سازی کنید.

برای این منظور مشابه تصویر به تب تنظیمات مراجعه کنید، سپس تیک گزینه فعال کردن برنامه ریزی شده پاک کردن و بهینه سازی (ویژگی بتا) را فعال کرده و از قسمت انتخاب زمان بندی (پیشفرض هفتگی) بازه زمانی مورد نظر برای بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را انتخاب کنید.

 

این بازه زمانی می‌تواند به صورت هفتگی، دو هفته یکبار و ماهیانه صورت گیرد. پس از انتخاب بازه زمانی با فعال و یا غیرفعال سازی تیک گزینه‌های دیگر تعیین کنید که چه نوع داده‌هایی از جدول دیتابیس وردپرس بهینه‌سازی شوند. که در حال حاضر در نسخه ۲.۱.۱ می‌توانید داده‌های زیر را بهینه‌سازی کنید.

 • بهینه سازی جداول پایگاه داده
 • حذف رونوشت های خودکار
 • حذف اسپم و دیدگاه‌های زباله دان
 • حذف پیشنویس خودکار و نوشته‌های زباله دان
 • حذف دیدگاه تایید نشده
 • حذف انتخاب های منقضی شده موقت و گذرا

اعمال دیدگاه‌ها/Trackback

همانطور که در سمت راست تصویر مشاهده می‌کنید در این کادر دو قسمت وجود دارد که با فعال کردن آن قادر خواهید بود تا پینگ‌بک و ترک‌بک‌های ارسالی به سایت خود را فعال کرده و آنها را بهینه‌سازی کنید.

پینگ‌بک و ترک‌بک زمانی در سایت شما ارسال می‌شود که یک وبسایت نوشته شما را کپی کرده باید یا اینکه لینکی به نوشته‌های شما در سایت خود داده باشد. با مراجعه به قسمت تنظیمات ورود به سیستم نیز قادر خواهید بود تا گزارشات PHP و تاریخچه رویدادهای مختلف افزونه بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را مشاهده کنید.

 

 

درباره‌ی هاست نو

همچنین ببینید

اقدامات لازم پس از هک وردپرس

هک سایت و نفوذ در سایت تلخ‌ترین اتفاقی است که میتونه برای یک مدیر وبسایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *