بکاپ گرفتن از ایمیل های هاست سی پنل و انتقال به هاست دیگر

به اشتراک گذارید

در شرایط مختلف مثل تعویض هاست و انتقال اطلاعات یا خرید هاست ایمیل ممکن است تمایل داشته باشید که ایمیل های قدیمی یا ایمیل های مهم هم منتقل شوند. البته در فول بکاپ سی پنل بخشی تحت عنوان ایمیل هم وجود دارد اما یک راهکار ساده تر و سریع تر این است که فقط از بخش ایمیل های هاست خود بکاپ تهیه کرده و آن را به هاست مورد نظرتان منتقل کنید. به عنوان مثال فرض کنید پروسه ارسال و دریافت ایمیل تا این لحظه از طریق وب میل سی پنل صورت می گرفته اما اکنون یک هاست ایمیل تهیه کرده اید و نمی خواهید ایمیل های قدیمی را از دست دهید یا اینکه هاست خود را تعویض کرده و تمایل دارید ایمیل ها هم به همراه تمامی داده ها به هاست جدید منتقل شوند  بنابراین در این آموزش از هاست نو به نحوه بکاپ گیری از ایمیل های هاست سی پنل و انتقال ایمیل ها به هاست دیگر را مورد بررسی قرار دادیم.

انتقال ایمیل از یک هاست به هاست دیگر

بکاپ گیری از ایمیل های هاست برای مواقعی مناسب است که به هر دلیلی تصمیم دارید ایمیل های هاست خود را آرشیو نموده و یا در هاست دیگری مثل هاست ایمیل آن ها بازیابی کنید. حتی ممکن است قصد انتقال سرویس داشته و تمایل داشته باشید کلیه اطلاعات از جمله ایمیل های خود را به هاست مقصد منتقل کنید در چنین شرایطی به سادگی می توان یک نسخه بکاپ از ایمیل های هاست تهیه نمود و به هاست مقصد منتقل کرد. در ادامه نحوه بکاپ گیری از ایمیل های هاست و ریستور بکاپ ایمیل در هاست مقصد و همچنین انتقال ایمیل های هاست سی پنل به هاست ایمیل را بررسی می کنیم. دقت داشته باشید می توان در خصوص تهیه فول بکاپ از هاست سی پنل نیز اقدام کرد که شامل ایمیل های هاست نیز می باشد اما ممکن است به دلیل زمان بر بودن یا سنگین بودن بکاپ ترجیح دهید که فقط یک نسخه بکاپ از ایمیل های هاست تهیه کنید.

گام 1: نحوه بکاپ گیری از ایمیل های هاست سی پنل

به واسطه مراحلی که در ادامه عنوان می شود می توان نسخه بکاپ ایمیل را تهیه و به عنوان آرشیو روی سیستم ذخیره کرد یا اینکه آن را روی یک هاست دیگر مثل هاست ایمیل بارگذاری نمود این ترفند زمان تعویض هاست یا حتی زمانی که یک هاست ایمیل تهیه می کنید و نمی خواهید ایمیل های قدیمی را از دست بدهید بسیار کاربردی است.

این عملیات در هاست مبدا یعنی هاستی که حاوی ایمیل های مورد نظر است انجام می شود.

 1. در اولین گام از بکاپ گیری ایمیل به کمک آموزش ورود به هاست سی پنل وارد کنترل پنل هاست مبدا شوید. یعنی همان جایی که ایمیل های شما قرار دارند.
 2. در پنل هاست خود در قسمت FILES روی گزینه FILE MANAGER کلیک کنید.
  1. در قسمت home هاست خود دو دایرکتوری به نام های mail  و etc مشاهده می کنید که شامل ایمیل ها و پیکربندی های مربوط به ایمیل های هاست شما هستند. این دو دایرکتوری را انتخاب کنید.
  2. برای بکاپ گرفتن از ایمیل های هاست روی دو دایرکتوری انتخاب شده راست کلیک کرده و گزینه Compress را انتخاب کنید.
  3. اکنون در این مرحله حین بکاپ گرفتن از ایمیل هاست کادری مشابه تصویر زیر نمایش داده خواهد شد می توانید پسوند دلخواه خود برای فایل بکاپ را انتخاب کنید پیشنهاد ما انتخاب گزینه اول یعنی پسوند zip است.
  4. پس از پایان عملیات فشرده سازی یک فایل زیپ در مسیر home هاست مبدا نمایش داده خواهد شد این فایل در واقع بکاپ ایمیل های هاست سی پنل شما است.
  5. در تصویر زیر فایل etc.zip همان فایل بکاپ مورد نظر است و می توان آن را در سیستم دانلود و آرشیو کرد یا در هاست دیگر آپلود نمود. برای دانلود فایل روی آن راست کلیک نموده و گزینه Download را انتخاب کنید.

  تا این مرحله موفق به ایجاد بکاپ از ایمیل های هاست سی پنل خود شدید. همان طور که ذکر شد می توانید این نسخه بکاپ ایمیل هاست را روی سیستم ذخیره نمایید یا آن را به هاست دیگری مثل هاست ایمیل یا هاست میزبانی وب انتقال دهید.

  گام 2: انتقال ایمیل های هاست سی پنل به هاست دیگر

  تا این مرحله شما موفق به گرفتن نسخه بکاپ از تمامی ایمیل های موجود روی هاست خود شدید اما این فایل فشرده و اطلاعات درون آن تنها یک آرشیو هستند و نمی توانید آن ها را بررسی یا چک کنید مگر اینکه به یک هاست دیگر منتقل شوند! در واقع این اطلاعات تنها روی هاست قابل خواندن هستند. برای ریستور بکاپ ایمیل روی هاست سی پنل تنها کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

  فرایند ریستور بکاپ ایمیل در هاست مقصد یعنی هاست دوم انجام می شود.

  1. ابتدا وارد هاست سی پنل مقصد شوید. (منظور هاستی است که قصد دارید ایمیل ها به آن منتقل شوند.)
  2. نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که بررسی کنید ایمیل های موجود در هاست قبلی بر پایه چه دامنه هایی ایجاد شده بودند و در هاست مقصد هم دقیقا همان دامنه ها را به صورت ادان دامین تعریف کنید این کار به صورت ظاهری انجام می شود تا سرویس هاست مقصد بتواند ایمیل شما را در بخش EMAIL ACCOUNTS نمایش دهد. به عنوان مثال قصد داریم ایمیل های دامنه hostno.ir که به صورت info@hostno.irو sell@hostno.ir هستند را به هاست دوم با دامنه domain.com منتقل کنیم پس در هاست دوم هم باید دامنه hostno.ir را داشته باشیم که آن را به صورت ادان دامین تعریف می کنیم. می توانید از آموزش ایجاد ادان دامین در سی پنل نیز برای ادان کردن دامنه های خود کمک بگیرید.
  3. پس از اضافه کردن دامنه های مربوطه که ایمیل ها بر پایه آن ها ایجاد شده اند، برای آپلود فایل بکاپ ایمیل در هاست سی پنل که در مرحله قبلی ایجاد کردید به قسمت FILES مراجعه و روی گزینه File Manager کلیک کنید.
  4. در این مرحله فایل بکاپی که تهیه کردید را در قسمت home هاست مقصد خود آپلود کنید.
  5. برای ریستور بکاپ ایمیل هاست سی پنل ، روی فایل بکاپ ایمیل راست کلیک نموده و گزینه Extract را انتخاب کنید. حتما می گویید در هاست مقصد هم پوشه های mail  و etc وجود دارند که شامل ایمیل و تنظیمات هاست فعلی هستند. اصلا نگران نباشید این بکاپ پس از اکسترکت شدن در کنار سایر داده های هاست قرار می گیرد و اطلاعات فعلی از بین نخواهد رفت. 😊
  6. حالا تمامی آدرس های ایمیل و تنظیمات ایمیل های موجود در هاست مبدا،  روی هاست جدید هم قرار دارند.
  7. برای بررسی و اطمینان از ریستور بکاپ ایمیل در هاست دیگر ، در قسمت Email روی گزینه Email account کلیک کنید.
  8. اکنون در بخش ایمیل ها می بینید تمامی آدرس هایی که در هاست مبدا وجود داشت به بخش ایمیل هاست مقصد نیز اضافه شده اند.

  به همین سادگی موفق به گرفتن بکاپ از ایمیل های هاست و انتقال آن ها به هاست دیگر شدید. 😍

  در شرایط مختلف مثل تغییر هاست، وجود ایمیل های بسیار مهم و ضرورری که نیاز به بکاپ گیری دارند، انتقال اطلاعات و… ممکن است نیاز پیدا کنید که از ایمیل های موجود در هاست خود بکاپ گرفته و به فضای دیگری منتقل نمایید. بکاپ گیری از ایمیل های هاست در شرایط اضطراری می تواند یک راهکار بسیار مفید و کاربردی باشد حتی می توانید تمامی پیام های قدیمی خود را آرشیو کرده و یک نسخه بکاپ از ایمیل های هاست خود روی کامپیوتر نگه دارید سپس به سادگی در خصوص ریستور بکاپ ایمیل هاست اقدام نمایید که در این اموزش چگونگی بکاپ گرفتن از ایمیل های هاست سی پنل و نحوه انتقال ایمیل های هاست به یک هاست دیگر را مورد بررسی قرار دادیم.

مطالب مشابه

whmcs

آموزش نحوه ی آپدیت WHMCS

این آموزش بدین منظور آماده شده است تا با اطمینان خاطر سیستم مدیریت هاستینگ خود را بروز رسانی نمایید. ما همیشه توصیه می کنیم سیستم